Maszyny rolnicze
Dobór systemu powłokowego do maszyn rolniczych
Na wybór odpowiednich materiałów malarskich do konkretnego zastosowania wpływa wiele parametrów technicznych i ekonomicznych, których znaczenie może nie być takie samo w każdej sytuacji. Konieczne jest uwzględnienie korozyjności środowiska, wymaganej żywotności obrabianej powierzchni, możliwości konserwacji i renowacji, wymagań estetycznych, przepisów higienicznych i ekologicznych, przydatności sprzętu do aplikacji i oczywiście podsumowanie właściwości decydujących o danym materiale powłokowym, takich jak szybkość schnięcia, czas urabialności, zakres odcieni, możliwości aplikacji itp.
Przykłady zalecanych systemów malowania maszyn rolniczych do pobrania tutaj.
Nakładanie materiałów malarskich
Oprócz różnych metod natryskiwania (zwykłym powietrzem, z domieszką powietrza, wysokim ciśnieniem) jest to malowanie pędzlem lub wałkiem. Praktyka pokazuje, że do nakładania pierwszej warstwy (bazowe farby antykorozyjne i farby jednowarstwowe) najlepszą metodą jest nakładanie pędzlem lub natrysk hydrodynamiczny. Aby grubość powłoki była jak najbardziej jednorodna, zaleca się, w miarę możliwości, nakładanie powłoki krzyżowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie, narożniki i trudno dostępne miejsca. Przed nałożeniem maszynowym zaleca się ręczne pokrycie tych obszarów w celu uzyskania wymaganej grubości warstwy.
Dla wybranej technologii aplikacji lepkość dostarczanej farby jest zwykle regulowana za pomocą zalecanych rozcieńczalników.