+48 668 616 169

Farby zewnętrzne do betonu

Beton jest obecnie najczęściej używanym materiałem budowlanym. Zobaczmy, jak chronić go przed wpływami zewnętrznymi.

Chodzi nie tylko o mur nośny, na zewnątrz stosowany jest na posadzkach miejsc parkingowych, nadaje się do murków, słupów czy cokołów ogrodzeń. W celu ochrony i poprawy estetyki szarych powierzchni betonowych konieczne jest zastosowanie powłok penetrujących i wykończeniowych. Przy ich zakupie konsultujemy ze sprzedawcą środowisko, w którym beton jest używany.

Inne materiały będą potrzebne na elewacji, na posadzce garażu lub na przykład w oczku ogrodowym. Przy pracy z farbami jednak generalnie obowiązuje, że powierzchnia do malowania musi być sucha, dobrze dojrzała (zwykle 4-6 miesięcy), oczyszczona z gruboziarnistego brudu i drobnego pyłu oraz izolowana przed wilgocią od spodu. Jeśli jest to starszy beton, przed malowaniem usuniemy oryginalne powłoki. Jeśli na powierzchni są pęknięcia lub dziury, naprawimy je odpowiednim materiałem.

Powłoka gruntująca

Pierwsza warstwa jest gruntująca. Beton jest materiałem porowatym, dlatego konieczne jest rozcieńczenie gruntu, aby po wyschnięciu na powierzchni betonu nie utworzył się zwarty film. Istnieją specjalne i uniwersalne środki gruntujące.

Im bardziej zagęszczone podłoże tym bardziej rozcieńczamy grunt zgodnie z zaleceniami producenta. Roztwór po nałożeniu na powierzchnię zmniejszy pylenie, uszczelni i utwardzi powierzchnię. Podczas nakładania i wysychania powłoki nie może występować wiatr ani duża wilgotność. Temperatura musi być wyższa niż 10 °C. Do nakładania farby używamy pędzla lub szczotki, aby grunt lepiej wtopić w powierzchnię.

Powłoka końcowa

Po wyschnięciu powłoki penetracyjnej, najlepiej po 24 godzinach, nakładamy powłokę końcową. Wybieramy farbę rozpuszczalnikową lub wodną. Farby jednoskładnikowe są w większości uniwersalne w zastosowaniach wewnętrznych i zewnętrznych, nadają się do ścian i podłóg. Farby dwuskładnikowe wymagają precyzyjnej pracy, ale są wyższej jakości, stosuje się je głównie do podłóg oraz w miejscach o większym obciążeniu.

Pierwsza warstwa jest rozrzedzona, druga pełna. Warstwa farby powinna być zawsze jednolita. Farba wysycha przed przywieraniem kurzu w ciągu 2 godzin, w dotyku w ciągu 8 godzin i całkowicie wyschnie zwykle w ciągu 36 godzin. Gładka powłoka będzie długotrwała. W przypadku podłóg, przy prawidłowym zastosowaniu, można oczekiwać żywotność pięć lub więcej lat.

Pionowe powierzchnie są nie tyle podatne na zużycie mechaniczne, co raczej na zabrudzenia. Do wyboru mamy wiele produktów, takich jak farby syntetyczne i epoksydowe, akrylowe, czy na bazie wody.