+48 668 616 169

Jak prawidłowo nakładać farbę w sprayu

1. Przeczytaj instrukcje
Instrukcje na puszce z aerozolem są często pomocne. Poświęć chwilę na ich przeczytanie. Dowiesz się tam, jak daleko trzymać spray od malowanego obiektu. Jak długo wstrząsać puszką przed rozpoczęciem pracy. Właściwą temperaturę podczas nakładania farby, czas schnięcia farby i inne przydatne informacje.

2. Nakładaj farbę płynnie, bez przerwy
Spray nie jest aparatem, więc nie należy sporadycznie naciskać dyszy. Aby uzyskać równomierną warstwę farby, nanieś farbę płynnie poziomo lub pionowo na barwiony przedmiot. Na przykład, jeśli nakładasz farbę od lewej do prawej, dobrym pomysłem jest zachowanie tego kierunku na całym przedmiocie.

3. Użyj dużej szmatki do wycierania
Nie trać czasu na zakrywanie barwionego przedmiotu gazetami, nacisk farby może je zdmuchnąć. Zamiast tego użyj dużej folii lub szmatki z tkaniny, zarówno jako podkładki, jak i osłony. Dzięki temu możesz nakładać kolor bez przerwy.

4. Umieść malowany przedmiot na wyższym miejscu
Nie kładź malowanego przedmiotu na ziemi, tylko umieść go na wyższym miejscu. Na przykład na kozach stolarskich, na stole warsztatowym lub powiesz go na drucianym haku. Kiedy malujesz przedmiot leżący na podłodze, twoje plecy będą zgarbione. Po drugie, nie będziesz mógł swobodnie chodzić około malowanego przedmiotu, co wpłynie na jakość powłoki.

5. Nie trzymaj sprayu bezpośrednio ręką
Zamiast trzymać spray bezpośrednio ręcznie, wygodniej jest używać pistoletu natryskowego. Dzięki niemu nałożysz farbę bardziej równomiernie i wygodnie. Farbę będzie też można lepiej skierować.

6. Obracaj małe przedmioty
Jeśli to możliwe, połóż barwiony przedmiot na kawałku kartonu lub desce lub zawieś go na hak. Będzie wtedy możliwe płynne obracanie malowanego przedmiotu, a kolor będzie nakładany bardziej równomiernie. Nie ma ryzyka pozostawienia odcisków palców na farbie.

7. Wypróbuj jak działa spray
Przed nałożeniem farby na przedmiot docelowy, najpierw przetestuj spray na kawałku drewna, metalu lub papieru. Dowiesz się, jak się farba nakłada i jak wygląda, łatwiej wtedy będzie nałożyć jednolitą warstwę farby na barwiony przedmiot.

8. Nakładanie warstw na mokro
Jedną z technik, która może pomóc w poprawie jakości powłoki, jest nakładanie warstw farby na mokro. Najpierw natryskujemy jedną warstwę farby na cały przedmiot, jako rodzaj podłoża. Ale nie pozwalamy jej całkowicie wyschnąć. Przed wyschnięciem nakładamy warstwę ostateczną. Obie warstwy złączą się i stworzą jednolitą i ładnie wyglądającą powierzchnię.
Uwaga: Nie można tego zrobić ze wszystkimi rodzajami farb, niektóre wymagają wyschnięcia pierwszej warstwy farby. Dlatego lepiej najpierw wypróbować tę procedurę z farbą, którą mamy do dyspozycji na próbce testowej.

9. Gładka powierzchnia
Warstwa farby jest gładka i odbija światło, podkreślając niedoskonałości na powierzchni przedmiotu. Różne rysy itp. Dlatego dobrze jest powierzchnię przed rozpoczęciem malowania wypiaskować. Wygładzi to drobne „kosmetyczne” defekty, a farba będzie miała piękną gładką powierzchnię.

10. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo!
Zawsze używaj odpowiedniego respiratora. Sama maska przeciwpyłowa nie wystarczy. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz.

 

10 wskazówek, jak lepiej malować natryskowo. http://www.bastler.cz/10-tipu-pro-lepsi-nastrik-barvy-sprejem/. [online]. 18.10.2014 [cit. 2016-10-11]. Dostupné z:http://www.bastler.cz/10-tipu-pro-lepsi-nastrik-barvy-sprejem/